Lietuvos muzikos ir teatro akademija
 
 
 

Kino ir televizijos katedra

 

Katedros vedėjas Antanas Kučinskas
Katedros koordinatorė Miglė Levickienė
Kino ir TV studijos administratorė Jurga Gluskinienė

 

KINO IR TELEVIZIJOS KATEDROS ISTORIJA

Kino ir TV katedra įkurta 1993 m. kovo 4 d.. Katedros įkūrėjas – doc. Henrikas Šablevičius. Jis sugebėjo įtikinti akademijos Tarybą tokios katedros perspektyva ir  vienbalsiai buvo išrinktas šios naujai įkurtos katedros vedėju. Katedros įsteigimą rėmė rektorius Vytautas Laurušas. Lietuvos valstybinės konservatorijos aktoriaus meistriškumo katedroje jau nuo 1970 metų buvo pradėti ruošti TV režisieriai, tačiau įkūrus katedrą buvo pradėtos ruošti ir kitos studijų programos. 1993m. operatorius Jonas Gricius surinko pirmąją operatorių grupę, 1996 m. žinomas muzikas ir garso režisierius Algimantas Apanavičius – pirmąjį garso režisierių kursą, 1994 m. vadybininkas Audrius Kuprevičius – kino vadybininkų kursą. Nuo pirmųjų vadovavimo katedrai dienų H. Šablevičius siekė užmegzti glaudžius ryšius su užsienio kino mokyklomis – Lodzės, Varšuvos, Maskvos, Malmės, Rygos, Talino, Prahos ir kt.

1995 m. H. Šablevičius bei jo studentų TV režisierių iniciatyva Druskininkuose buvo surengta tarptautinė kūrybinė kino mokyklų stovykla „Vasaros video studija“, skirta kino meno 100-osioms metinėms. Savaitę 40 studentų iš Lenkijos, Latvijos, Olandijos, Čekijos, Prancūzijos ir Lietuvos filmavo reto grožio Druskininkų apylinkes, M. K. Čiurlionio pamėgtas vietas ir sukūrė 13 trumpų įvairaus žanro filmukų . Laikui bėgant „Vasaros video studija“ išaugo į didelį tarptautinio masto renginį „Vasaros Media studiją“.

Šiuo metu  Kino ir TV  katedrai vadovauja kino režisierė  prof. Janina Lapinskaitė . Katedroje puoselėjamos jos įkūrėjo H. Šablevičiaus  tradicijos. Veikia   studentų ir dėstytojų   iniciatyva įkurtas „Šoblės klubas„ , vyksta „ Šoblės festivalis“ . 
  Kino ir TV katedroje  vykdomos  vaizdo režisierių , vaizdo operatorių,  garso režisierių pirmos bei antros pakopos studijų programos bei, kino dramaturgų pirmos pakopos studijų programa. Kursai formuojami kas dveji metai , šiais -2013 m  kviečiame  į pirmos pakopos  kino dramaturgų  ir į  antros pakopos vaizdo režisierių studijų programas 
Kino ir TV katedroje dirba patyrę, savo profesinėje srityje pripažinti menininkai. Daugelis iš jų – baigę LMTA Kino ir TV katedros studijas. Kino ir TV katedros  studentų kursiniai bei diplominiai darbai  gerai žinomi Lietuvos žiūrovams ir ne kartą  įvertinti prizais tarptautiniuose  kino festivaliuose.  Tai ir Igno Miškinio filmas “Lengvai ir saldžiais“, Kristinos Buožytės“ Kolekcionierė“, Marato Sargsyan “Lernavan„ , Jūratės Samulionytės „Nerutina“, Linos Lužytės „ Jau puiku, tik dar šiek tiek ....“  Andriaus Blaževičiaus „Dešimt priežasčių “, Jurgio  Matulevičiaus „Anima Animus“ ir kt.  
Artimiausių metų svarbiausia užduotis – ugdyti šiuolaikiškus, profesionalius, aukštos kokybės kino specialistus.   Siekiant šio tikslo – LMTA Kino ir TV katedroje numatyta  kompleksiška dėstytojų ir specialistų ugdymo strategija, kurios sudėtinė dalis - kviestinių dėstytojų vizitai bei LMTA dėstytojų ugdymas užsienio šalyse ir jų kino mokyklose.
Kompleksiškai įgyvendindama strategiją – Kino ir TV katedra aktyviai dalyvavo inicijuotame Švietimo ir mokslo ministerijos konkurse, kurį laimėjus, buvo sudarytos galimybės pasikviesti ilgalaikiams vizitams kompetentingus specialistus.  
2012 metais pagal šią programą vaizdo operatoriams teorinius ir praktinius seminarus įgyvendino FAMU (Prahos kino mokyklos) dėstytojas ir patyręs praktikas Klaus Fuxjager. Dėstytojams ir studentams operatorystės įgūdžius pagilino ir kito dėstytojo dviejų savaičių intensyvus seminaras. Europos operatorių Federacijos IMAGO Generalinis sekretorius, operatorius praktikas, kuriantis įvairius žanrų filmus, daugelio pasaulio universitetų, akademijų, mokyklų vizituojantis dėstytojas, nuolat dirbantis Belgijos INSAS teatro ir kino mokykloje,  festivalių, tame tarpe ir studentiškų,  žiuri narys - Louis Philippe Capelle. (Dėstytojas atvyko pagal Erasmus įmonės dėstytojų finansavimo programą). Abiejų dėstytojų  praktinė operatorinė patirtis dirbant įvairiuose audiovizualiniuose žanruose, tarptautiniuose projektuose yra labai solidi ir ypač vertinga LMTA ” Vaizdo operatorių” kurso studentų ir dėstytojų profesinei kvalifikacijai kelti.
LMTA Kino dramaturgijos dėstymas žengia dar pirmuosius žingsnius, 2013 m. bus išleistas pirmasis dramaturgų kursas. Taigi,  labai svarbu formuoti dramaturgų dėstymo įgūdžius, plėtoti dėstytojų kompetencijas, įsisavinant kitų šalių  praktikų ir teoretikų taikomus pažangius metodus. Studentų ugdymo programa apima dvi sritis- pjesių rašymas teatrui ir kino scenarijų rašymas.
2012 m. LMTA Kino ir TV katedrai pavyko laimėti ŠMM konkursą ir pasikviesti patyrusią dėstytoją ir dramaturgę Anna Lengyel ilgalaikiam vizitui (3 savaitėms). Į LMTA atvykusios iš gilias dramaturgijos dėstymo tradicijas turinčios mokymo institucijos dėstytojos paskaitos naudingos tiek studentams, tiek ir LMTA dėstytojams, kurie paskaitas stebėjo kaip mokomąjį seminarą. 
Proceso metu kompleksiškai buvo taikoma A. Lengyel išvystyta koncepcija, taikyta Geothe‘s Instituto Europiniame projekte „After the Fall“, kuris jau buvo išbandyta keliose šalyse.
2012 metais rudesnio semestre kino dramaturgams  dėstė etatinis kviestinis scenarijaus rašymo  dėstytojas - Jaq Greenspon (JAV).
2013 metais Lietuvos muzikos ir teatro akademija kartu su Vilniaus dailės akademija bei Lietuvos kino studija  atidaro naują infrastruktūrinį objektą - Kino inkubatorių, kurio pagrindą sudaro   naujausia kino kūrimo įranga. Ši naujoji mokomoji kino bazė (ES finansinės paramos projektas), kurios steigėjai verslo ir dvi mokymo institucijos, akivaizdžiai  prisidės prie Lietuvos kūrybinių industrijų plėtros Lietuvoje bei  kokybiškų Kino ir TV katedros  studijų programų vykdymo.

Šiuo metu Kino ir TV katedrai vadovauja kino režisierė prof. Janina Lapinskaitė. Katedroje puoselėjamos jos įkūrėjo H. Šablevičiaus tradicijos. Veikia studentų ir dėstytojų iniciatyva įkurtas „Šoblės klubas„ , vyksta „ Šoblės festivalis“ . 

Kino ir TV katedroje vykdomos vaizdo režisierių, vaizdo operatorių, garso režisierių pirmos bei antros pakopos studijų programos bei, kino dramaturgų pirmos pakopos studijų programa. Kursai formuojami kas dveji metai, šiais, 2013 m. kviečiame į pirmos pakopos kino dramaturgų  ir į antros pakopos vaizdo režisierių studijų programas.

Kino ir TV katedroje dirba patyrę, savo profesinėje srityje pripažinti menininkai. Daugelis iš jų – baigę LMTA Kino ir TV katedros studijas. Kino ir TV katedros studentų kursiniai bei diplominiai darbai gerai žinomi Lietuvos žiūrovams ir ne kartą įvertinti prizais tarptautiniuose kino festivaliuose. Tai ir Igno Miškinio filmas „Lengvai ir saldžiais“, Kristinos Buožytės „Kolekcionierė“, Marato Sargsyan „Lernavan“ , Jūratės Samulionytės „Nerutina“, Linos Lužytės „Jau puiku, tik dar šiek tiek ....“  Andriaus Blaževičiaus „Dešimt priežasčių“, Jurgio  Matulevičiaus „Anima Animus“ ir kt.  

Artimiausių metų svarbiausia užduotis – ugdyti šiuolaikiškus, profesionalius, aukštos kokybės kino specialistus. Siekiant šio tikslo – LMTA Kino ir TV katedroje numatyta kompleksiška dėstytojų ir specialistų ugdymo strategija, kurios sudėtinė dalis – kviestinių dėstytojų vizitai bei LMTA dėstytojų ugdymas užsienio šalyse ir jų kino mokyklose.

Kompleksiškai įgyvendindama strategiją – Kino ir TV katedra aktyviai dalyvavo inicijuotame Švietimo ir mokslo ministerijos konkurse, kurį laimėjus, buvo sudarytos galimybės pasikviesti ilgalaikiams vizitams kompetentingus specialistus.  

2012 metais pagal šią programą vaizdo operatoriams teorinius ir praktinius seminarus įgyvendino FAMU (Prahos kino mokyklos) dėstytojas ir patyręs praktikas Klaus Fuxjager. Dėstytojams ir studentams operatorystės įgūdžius pagilino ir kito dėstytojo dviejų savaičių intensyvus seminaras. Europos operatorių Federacijos IMAGO Generalinis sekretorius, operatorius praktikas, kuriantis įvairius žanrų filmus, daugelio pasaulio universitetų, akademijų, mokyklų vizituojantis dėstytojas, nuolat dirbantis Belgijos INSAS teatro ir kino mokykloje, festivalių, tame tarpe ir studentiškų, žiuri narys – Louis Philippe Capelle. (Dėstytojas atvyko pagal Erasmus įmonės dėstytojų finansavimo programą). Abiejų dėstytojų praktinė operatorinė patirtis dirbant įvairiuose audiovizualiniuose žanruose, tarptautiniuose projektuose yra labai solidi ir ypač vertinga LMTA „Vaizdo operatorių“ kurso studentų ir dėstytojų profesinei kvalifikacijai kelti.

LMTA Kino dramaturgijos dėstymas žengia dar pirmuosius žingsnius, 2013 m. bus išleistas pirmasis dramaturgų kursas. Taigi,  labai svarbu formuoti dramaturgų dėstymo įgūdžius, plėtoti dėstytojų kompetencijas, įsisavinant kitų šalių  praktikų ir teoretikų taikomus pažangius metodus. Studentų ugdymo programa apima dvi sritis – pjesių rašymas teatrui ir kino scenarijų rašymas.

2012 m. LMTA Kino ir TV katedrai pavyko laimėti ŠMM konkursą ir pasikviesti patyrusią dėstytoją ir dramaturgę Anna Lengyel ilgalaikiam vizitui (3 savaitėms). Į LMTA atvykusios iš gilias dramaturgijos dėstymo tradicijas turinčios mokymo institucijos dėstytojos paskaitos naudingos tiek studentams, tiek ir LMTA dėstytojams, kurie paskaitas stebėjo kaip mokomąjį seminarą. 

Proceso metu kompleksiškai buvo taikoma A. Lengyel išvystyta koncepcija, taikyta Geothe‘s Instituto Europiniame projekte After the Fall, kuris jau buvo išbandyta keliose šalyse.

2012 metais rudesnio semestre kino dramaturgams dėstė etatinis kviestinis scenarijaus rašymo  dėstytojas – Jaq Greenspon (JAV).

2013 metais Lietuvos muzikos ir teatro akademija kartu su Vilniaus dailės akademija bei Lietuvos kino studija  atidaro naują infrastruktūrinį objektą – Kino inkubatorių, kurio pagrindą sudaro naujausia kino kūrimo įranga. Ši naujoji mokomoji kino bazė (ES finansinės paramos projektas), kurios steigėjai verslo ir dvi mokymo institucijos, akivaizdžiai prisidės prie Lietuvos kūrybinių industrijų plėtros Lietuvoje bei  kokybiškų Kino ir TV katedros  studijų programų vykdymo.

 

   

 
 
 
Kalendorius
 
Rugpjūtis 2018
PATKPnŠS
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031